Kurz Online jazykovým koučem za měsíc - očima Zuzany Link

Online jazykové koučování je metoda, kdy jako lektor jazyků vedete své studenty na dálku. Podporujete je a míříte společně k jejich cíli. Zuzka Link je skvělá lektorka němčiny a jedna z účastnic kurzu. Inspirujte se u jejího článku. Věřte, že makat na sobě se vyplácí!

Kurz Online jazykovým koučem za měsíc - očima Zuzany Link

Online jazykové koučování je metoda, kdy jako lektor jazyků vedete své studenty na dálku. Podporujete je a míříte společně k jejich cíli. V srpnu 2020 jsme vedly v pilotním kurzu "Online jazykovým koučem za měsíc" přes 20 lektorek různých jazyků na cestě za tím, aby mohly profesionálně asynchronně učit své studenty. Věnovaly jsme se mnoha oblastem lektorského života: lektorství, didaktiky, znalosti cizího jazyka, online nástrojů, marketingu, propagaci, seberozvoji... Zuzka Link je skvělá lektorka němčiny a jedna z účastnic kurzu. Inspirujte se u jejího článku. Věřte, že makat na sobě se vyplácí!

Kurz „Online jazykovým koučem za měsíc!“ jako cesta do hlubin lektorovy duše

Miluju hodiny němčiny jeden na jednoho, tu interakci, obohacující diskuse a plno smíchu. Zbožňuju vidět své studenty zářit, když se zlepšují. Jsem vděčná za výborné reference. Jenže jak zvládnout přibývající počty studentů a přesto jim nabídnout to nejlepší ze sebe? Přemýšlela jsem a přemýšlela, až se mi v hlavě objevil naprosto geniální nápad. Propojím individuální výuku s koučinkem. Zadám svým studentům každý týden úkoly, oni mi je budou posílat zpět a po určité době si popovídáme o tom, jak jim to jde, co jim vyhovuje a co by chtěli jinak. Zachovám tak vysokou kvalitu svých služeb a zároveň budu moci ke skvělé němčině pomoci vícero lidem.

Bude mít vůbec někdo chuť do online jazykového koučování jít?


Možná geniální nápad, jenže mu chyběl jasný koncept a navíc jsem si v podstatě nedokázala představit, jestli by do toho skutečně někdo měl chuť jít, a tak jsem se ani neodvážila to někomu navrhnout. Geniální nápad tak zapadl k dalším desítkám nápadů, které trpělivě čekají na realizaci.

Pár týdnů na to – v březnu 2020 - se však poprvé dozvídám o projektu Digitální_lektoři. Nastražím oči i uši a přihlašuji se na jejich online kurz „Lektoři jazyků - objevte online svět!“. Neuvěřitelné. Hanka s Ivanou toho vědí o online učení jazyků tolik, a navíc jsou mi obě ohromně sympatické. Už během 2 hodin s nimi jsem se toho o online prostoru pro učitele jazyků mnoho naučila a tu radost z desítek ušetřených hodin, které bych potřebovala jako samouk, si určitě dokážete představit. Byla jsem nadšená a velmi nabuzená, své studenty zavalit všemi těmi nově poznanými kahooty, padlety, classroomy, coggly a interaktivními tabulemi.

Cítila jsem se jako Alenka v říši online divů


Rovněž jsem během tohoto semináře poprvé od Ivany uslyšela slovní spojení „asynchronní výuka“. Cink, cink. „Můj geniální nápad už někdo dávno dělá a navíc na to má celou metodiku. No to je perfektní!“, pomyslela jsem si. Proč tedy vymýšlet kolo, když už ho za mě někdo vymyslel a dokonce na něm už několik let úspěšně jezdí, že? A tak jsem se přihlásila na Ivanin a Hančin měsíční kurz „Online jazykovým koučem za měsíc!“ a čekala, co se bude dít. Obě totiž avizovaly, že budeme makat, až se z nás kouřit bude.


Uf, že ty dvě tedy umí držet slovo. Mákly jsme si pořádně. Každý týden naši skvělou skupinu lektorek čekala řada praktických úkolů, live setkání a školení na nejrůznější témata. Holky to pojaly velmi celostně, takže nešlo jen o to, abychom se naučily, jak chytře a smysluplně naplánovat a didakticky zpracovat celý systém jazykového koučinku. Ne, ne. Šly jsme mnohem dál a hlouběji.

Online jazykové koučování je taková cesta do hlubin lektorovy duše


Každá jsme si udělala pořádek ve svých jazykových materiálech. Už víme, jak je co nejsnáze a nejefektivněji předělat do online podoby, známe spoustu metod, aplikací a vychytávek do synchronní a asynchronní online výuky. A pak jsme se také snažily udělat si pořádek ve svém lektorském já. Hodně jsme se totiž věnovaly našemu učebnímu stylu, naší povaze, psychohygieně, učitelskému vystupování a tomu, jak právě tuhle svou jedinečnost v online prostoru ukázat.

Kdybyste tu teď seděli vedle mě a zeptali se mě, jestli bych do kurzu „Online jazykovým koučem za měsíc!“ Hanky a Ivany šla ještě jednou i přesto, že teď už vím, že tam budu fakt makat, kolikrát nestíhat a v duchu se kárat, že jsem jako pančelka nedodala domácí úkol včas, pak vám jednoznačně a bez váhání odpovím ANO. Obě lektorky jsou senzační ženy a velké profesionálky ve svém oboru. Jsou ohromně trpělivé, vstřícné, nápadité a vzbudí ve vás pocit, že učení jazyků je ta nejlepší práce na planetě a že se dá dělat nádherně jednoduše, zábavně a přitom efektivně.

Byla to dřina i zábava a stálo to za to!

Děkuju vám, Hanko a Ivano, za společný měsíc práce na našem lektorském umění. Byla to jízda, dřina i zábava a já už se teď moc těším na vaše další kreativní počiny pro nás digitální lektory. Přeji vám moře spokojených lektorek a lektorů a do budoucna jen to nejlepší.


Jsem online lektorka němčiny, žiji v bavorském Norimberku, kreslím učební skečnouty (obrázky) v němčině a tvořím facebookovou komunitu Kouzlo němčiny. Veškerou svou lektorskou práci a tvoření stavím na myšlence, že němčina už dávno nemusí být suchařina, ba naopak: „Pojďme si společně němčinu užívat!“